IV Integracyjna Majówka Rodzinna w Międzylesiu

Już po raz czwarty odbyła się na terenie naszego ośrodka „Integracyjna Majówka Rodzinna”. Organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu oraz Wójt Gminy Tuczna. W tym roku pogoda była wymarzona, co sprawiło, że gości było bardzo dużo.
Po części oficjalnej zaprosiliśmy najmłodszych wraz z rodzicami na moc atrakcji zatytułowanych „Mamo, tato baw się ze mną”. Wspólną zabawę dzieci i rodziców poprowadził animator zabawy – Tomasz Furtak. W trakcie odbyły się występy skierowane do najmłodszej publiczności.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu przygotowali inscenizację baśni H.Ch. Andersena pt.: „Słowik” – opowieść o cesarzu Chin pragnącym posiadać słowika o pięknym głosie. Następnie wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolnego w Tucznej i pięknie zaśpiewały. Później były występy dzieci ze świetlicy środowiskowej „Salka Krasnalka” w Tucznej, dzieci ze szkoły Podstawowej w Dąbrowicy Dużej, Szkoły Podstawowej w Tucznej oraz z Gimnazjum w Tucznej. Tą część artystyczną swoim występem wokalnym zakończyły uczennice Szkoły Muzycznej w Brześciu.

Koncertowe popołudnie” było kolejnym punktem programu. Zaśpiewali dla nas
Natalia Marczuk, Bracia P oraz Janusz Maleńczuk – absolwent akademii muzycznej, laureat telewizyjnej „Szansy na sukces”, finalista Sopot Festival 2008, zdobywca Grand Prix Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu 2003.
Od godz.18.00 scena należała do lokalnych zespołów ludowych i wystąpili – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tuczna „Razem” oraz Zespół „Tęcza”.
Imprezę zakończyła Zabawa Taneczna z zespołem „ Bracia P ” ze Sławatycz.

W czasie majówki odbyło się również szereg dodatkowych atrakcji t.j.: wspólne grillowanie, kiermasz ŚDS, wystawa lokalnych artystów, warsztaty malarskie, warsztaty ceramiczne, malowanie twarzy, lody, dmuchańce. Do zobaczenia za rok!

III Majówka Integracyjna „Jestem więc tańczę”

To już III Majówka Integracyjna „Jestem więc tańczę”, którą zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu we współpracy z Wójtem Gminy Tuczna. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością oraz udziałem w konkursie tanecznym Uczestnicy z dwudziestu ośrodków wsparcia z województwa lubelskiego.

Każdy występ części konkursowej został oceniony przez szacowne jury, które na koniec wyłoniło trzy zwycięskie miejsca. Pierwsze miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu, drugie miejsce przypadło Środowiskowemu Domu Samopomocy w Sławatyczach, a trzecie Powiatowemu Ośrodkowi Wsparcia “Przystań” z Włodawy.

Imprezę uświetniali swymi występami mistrzowie w tańcach latynoamerykańskich z Klubu tańca Towarzyskiego „Zamek” w Białej Podlaskiej.

Po występach tanecznych wszyscy uczestnicy imprezy zostali zaproszeni przez mistrzów tańca do wspólnej zabawy i konkursów tanecznych. Salonik urody jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Panie Agnieszki oraz Marta stworzyły cudne makijaże i fantazyjne fryzury.

Nie zabrakło słodkości oraz szalonych tańców przy muzyce zespołu Braci P ze Sławatycz.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i już dziś zapraszamy Was za rok.

„Grać w piłkę każdy może”

12 maja w Konstantynowie odbyła się II edycja  Sportowej Imprezy Integracyjnej pn. „Grać w piłkę każdy może”. Impreza miała na celu integrację społeczną osób niepełnosprawnych poprzez aktywność sportową. Rozgrywki sportowe w piłce nożnej odbywały się pomiędzy drużynami, w skład których wchodziły osoby niepełnosprawne, będące podopiecznymi warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz domów pomocy społecznej. Już po raz drugi wróciliśmy z pucharem zwycięzców.

Przegląd Teatrów „W świecie niepełności”

W dniach 26 – 27 kwietnia w sali Centrum Kultury w Kodniu odbył się Przegląd Teatrów „W świecie niepełności”. W ciągu dwóch dni na scenie wystąpiło kilkunastu uczestników warsztatów i domów środowiskowych. To wydarzenie kulturalne skierowane było do uczestników zajęć teatralnych w szkołach, domach kultury, WTZ i ŚDS. Był to przegląd różnorodnych środowisk na scenie, ale przede wszystkim możliwość integracji i uczestnictwa w sztuce z udziałem niepełnosprawnych oraz miał na celu obudzić w odbiorcach wrażliwość na ludzką niedoskonałość fizyczną i psychiczną. Teatr jest złożoną sztuką, do której należy słowo, dźwięk, taniec, światło ruch sceniczny i mimika. Te wszystkie elementy można było zobaczyć podczas Przeglądu. Środowiskowy Dom Samopomocy z Międzylesia wystawił przedstawienie oparte o baśń H.Ch. Andersena pt.: „Słowik” – opowieść o cesarzu Chin pragnącym posiadać słowika o pięknym głosie. Grupa wykonawców w składzie: Kazimierz Szochin, Bogdan Osowski, Stanisława Kukawska, Anna Lembowicz, Irena Juchimiuk, Aneta Juchimiuk, Łukasz Denisiuk, Jan Lewkowicz, Antoni Piotrowski, Krzysztof Rudzki oraz Piotr Osypowicz pod kierunkiem terapeutki Agnieszki Waszczuk stworzyła etiudę „perełkę”, brawo dla naszych aktorów!

Kurs komputerowy

Miesiąc kwiecień Uczestnicy ŚDS w Międzylesiu spędzili przed ekranami komputerów, a wszystko to za sprawą Kursu komputerowego, który był realizowany w naszej placówce w ramach projektu. Dla niektórych było to całkiem nowe doświadczenie, dla innych czas na poszerzenie wiedzy z zakresu znajomości komputera. Wszyscy bardzo czynnie angażowali się w zajęcia i zakończyli kurs dyplomem oraz upominkiem w postaci książki tematycznej.