Głównym celem pracy terapeutycznej w pracowni artystycznej jest rozbudzanie i kształtowanie estetycznego postrzegania świata. Pracownia umożliwia rozwój i kształtowanie umiejętności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, rozbudzanie twórczego myślenia oraz zainteresowania sztuką i jej technikami. Różne formy wyrazu artystycznego realizowane są podczas zajęć z papieroplastyki, malarstwa, rysunku i rzeźby oraz szeroko pojętego rękodzieła (haft, szydełkowanie, szycie ręczne i maszynowe, filcowanie, decoupage).
Zajęcia w pracowni artystycznej to przede wszystkim zapoznanie uczestników z różnorodnymi technikami plastycznymi, które później wykorzystywane są w tworzeniu różnych prac. Podczas terapii zajęciowej tworzymy przedmioty użytkowe z papierowikliny ( koszyczki, wazony), wykonujemy stroiki, malujemy obrazy w różnych technikach malarskich, tkamy i wyplatamy ozdobne dywaniki, wykonujemy robótki na drutach, tworzymy ozdoby z filcu (biżuteria, breloczki), projektujemy i robimy kartki okolicznościowe oraz zdobimy przedmioty techniką decoupage ( butelki, szkatułki, biżuteria, ozdoby świąteczne ). Pracownia wyposażona jest dodatkowo w maszynę do szycia, na której uczestnicy pod kierunkiem terapeuty wykonują ozdobne poduszki, maskotki, pokrowce na telefony. Prace powstające podczas terapii cieszą się zainteresowaniem wielu osób, są też ozdobą naszego Ośrodka. Uczestnicy ŚDS są autorami wielu interesujących prac, które można zobaczyć na organizowanych przez nasz Dom na wystawach i kiermaszach (galeria prac).
Zajęcia na pracowni artystycznej sprzyjają odreagowaniu negatywnych emocji, zmniejszają napięcie psychiczne, zwiększają poziom samoświadomości i samoakceptacji, rozwijają zainteresowania i umiejętności plastyczne oraz pobudzają kreatywność i twórcze myślenie.