Pracownia Ceramiczna

  Głównym celem pracy terapeutycznej w pracowni jest rozwijanie postaw twórczych, wyobraźni oraz ciekawości poznawania świata poprzez realizację własnych pomysłów w pracach z gliną i ceramiką. Zajęcia ceramiczne mają również na celu kształtowanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie poczucia piękna oraz wyrażania własnych uczuć w sposób niewerbalny. Prace w glinie sprzyjają umacnianiu wiary we własne siły, ale przede wszystkim służą rozładowaniu napięcia emocjonalnego.

  Podopieczni uczą się różnych technik rzeźbiarskich (lepienie z wałeczków, modelowanie w bryle, wyciskanie kształtów przy użyciu form gipsowych), przygotowania materiału i doboru odpowiednich narzędzi. Poznają cały proces technologii ceramiki, począwszy od lepienia naczynia, toczenia na kole, poprzez jego zdobienie, szkliwienie i wypalanie w piecu ceramicznym. Uczestnicy wykonują przedmioty proste, jak i te nieco bardziej skomplikowane. Poprzez systematyczną pracę uczestnicy nabywają umiejętność projektowania, planowania i realizowania danego zadania krok po kroku.

  W pracowni powstają gliniane naczynia użytkowe ( miseczki, talerze, dwojaczki, kubeczki, doniczki), świeczniki, anioły, figurki, a także biżuteria. Ponadto projektuje się i wykonuje ozdoby świąteczne i okolicznościowe, takie jak np. baranki, gwiazdki, serduszka, pisanki. Pracownia zapewnia uczestnikom korzystanie z potrzebnych materiałów i narzędzi potrzebnych do pracy. Do dyspozycji mamy piec ceramiczny, koło garncarskie, glinę, farby naszkliwne, a także zestaw odlewów gipsowych. Zajęcia w pracowni ceramicznej dają uczestnikom możliwość wyrażania tych przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach. Pozwalają na odreagowanie emocji i napięć oraz swobodną ekspresję twórczą.

DSCF5949

Total Views: 6888 ,