Pracownia Terapii Ruchem

  Pracownia terapii ruchem ma na celu usprawnianie naszych podopiecznych oraz przygotowanie ich do pracy w pozostałych pracowniach. Zakres i poziom świadczonych form pomocy dostosowany jest do stanu zdrowia i możliwości osób biorących w nich udział. Ma to na celu właściwe stymulowanie rozwoju organizmu, rozwój sprawności psychofizycznej oraz kształtowanie korzystnych nawyków ruchowych. Poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach podopieczni rozładowują negatywne emocje, rozluźniają się i odprężają od typowych zajęć tematycznych. Udział w zajęciach pozwala także dbać o kondycję fizyczną, jak również uczy prozdrowotnego trybu życia.

 W pracowni wykonywane są różnorodne ćwiczenia ogólnosprawnościowe, koordynacyjne, manualne, oddechowe, równoważne, zręcznościowe. Prowadzone są one w formie codziennej gimnastyki porannej oraz indywidualnych lub grupowych ćwiczeń gimnastycznych. Najczęściej stosowanymi zajęciami są ćwiczenia manualne rąk z przyborami, jazda na rowerku, ćwiczenia na „atlasie” kończyn górnych i dolnych, zajęcia ruchowe przy muzyce, gry i zabawy ruchowe, tenis stołowy, siatkówka. Ponadto na świeżym powietrzu, uczestnicy doskonalą orientację w terenie dzięki spacerom oraz wycieczkom pieszym. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy biorą również udział w licznych zawodach i turniejach.

  Zajęcia prowadzone są na sali gimnastycznej oraz na boisku sportowym znajdującym się na terenie ośrodka. Uczestnicy mają do dyspozycji: atlas treningowy, materace do ćwiczeń, rower rehabilitacyjny, kozetkę rehabilitacyjną, stół do tenisa stołowego, piłki i skakanki.

DSCF5959

Total Views: 6049 ,