Wycieczka do Niepokalanowa i Lichenia 29-30.09.2018r.

W dniach 29-30.09.2018 uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu uczestniczyli w wycieczce do Niepokalanowa i Lichenia. Wyjazd był niezwykły ze względu na atmosferę w trakcie wyjazdu i miejsca, które zwiedzaliśmy.

Pierwszego dnia w południe dotarliśmy do Niepokalanowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzeliśmy Misterium Męki Pańskiej w zaskakującej, pięknej i interesującej odsłonie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ojca Maksymiliana Kolbe, gdzie przewodniczka w bardzo przystępny sposób dokonała prezentacji eksponatów związanych z osobą Świętego. Do Lichenia dojechaliśmy po południu i po pokrzepieniu sił obiadem rozpoczęliśmy zwiedzenie. Zaczęliśmy od lasku grąblińskiego, który rozpoczyna Maryjny szlak prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. Widzieliśmy tam Kaplicę Jubileuszową, która upamiętnia miejsce objawienia się Matki Bożej oraz Kaplice Stóp, gdzie mięliśmy czas na modlitwę. Posiłek wieczorny, zakwaterowanie w domu pielgrzyma oraz wieczorna msza św. o godz. 21 zakończyły pierwszy dzień naszej wycieczki.

Następnego dnia zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu zaczęliśmy od Kościoła Świętej Doroty, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię sanktuarium. Po przejściu do nowej części sanktuarium zwiedzaliśmy Bazylikę. Jest ona największą świątynią w Polsce, której wielkość oraz ciekawa architektura zrobiły na nas wielkie wrażenie. Uczestniczyliśmy tam również w nabożeństwie. Po mszy w wolnym czasie każdy mógł zakupić pamiątki. Udaliśmy się także na szczyt wieży bazyliki, na 31 piętro, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać wspaniały widok na okoliczne lasy, jeziora i pola.

Na zakończenie wycieczki poszliśmy jeszcze na Golgotę- podążaliśmy w górę, pośród skał i bujnej zieleni labiryntem pnących się ku górze krętych ścieżek, korytarzy, grot, kapliczek, płaskorzeźb i stacji Drogi Krzyżowej wiodących przesmykami na szczyt.

Czas spędzony w Licheniu wypełniony był zwiedzaniem oraz uczestnictwem w nabożeństwach. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom wśród alejek parkowych i licznej zieleni. Spokój i cisza pozwoliła na refleksje, skupienie i modlitwę, czego oczekiwali uczestnicy wyjazdu. Cała wycieczka zostawiła we wszystkich ogromne wrażenia i mnóstwo wspaniałych przeżyć.

Total Views: 1489 ,